סקר שנערך על ידי מיגל ומו"פ צפון מעריך את השפעת מלחמת "חרבות ברזל" על חקלאים ישראלים

אנחנו מתכבדים לפרסם את תוצאות הסקר החקלאי שנערך במטרה להעריך את ההשפעה של מלחמת "חרבות ברזל" על חקלאיי ישראל. 
הסקר הדיגיטלי שנוהל על ידי ד"ר אדם אברמסון ממיגל וחיה רק יהלום, מנהלת מו"פ צפון, אסף נתונים בין התאריכים 26 באוקטובר ועד 5 בנובמבר 2023. הסקר הופץ באמצעות התארגנויות חקלאיות, מועצת הצמחים, רשתות חברתיות וערוצים ממשלתיים (שה"ם), והשיבו עליו 389 חקלאים מכל אזורי הארץ.

את תוצאות הסקר המלאות ניתן להוריד כאן: עברית / אנגלית

להלן תקציר של הסקר מפי ד"ר אדם אברמסון שערך את המחקר:
בהתבסס על התשובות שניתנו, 89% מהחקלאים הישראלים דיווחו על נזק כלשהו, ו- 96% צופים פגיעה נוספת במשקם בשלושת החודשים הקרובים. בעוד שלחקלאים בעזה ובאזורים הצפוניים היו השיבוש הגדול ביותר, במיוחד לאור בעיית הגישה לשטחים החקלאיים, כל האזורים נפגעו קשה וההשפעה צפויה להימשך עוד חודשים רבים.

הקשיים העיקריים של החקלאים סובבים בעיקר סביב המחסור משמעותי בידיים עובדות ובסוגיית השיווק. בנוסף, חקלאים הממוקמים באזורי הגבול מוגבלים בגישה לשטחי הגידול ומתקשים לנייד את התוצרת לשוק. התוצאה היא ירידה בממוצע של 35% בייצור ובהכנסה של החקלאות הישראלית בכללותה, וירידה של כמעט 70% בייצור והכנסות למשקים בעוטף עזה.

"התגובה לשאלות שלנו איששה את שחשדנו: המלחמה הרסנית לחקלאות הישראלית", העיר ד"ר אדם אברמסון, ראש קבוצת מחקר בתחום הכלכלה החקלאית במיגל ויוזם הסקר. "היכולת של ענפי החקלאות להתאושש תהיה תלויה ביכולת שלנו ליישם פתרונות יצירתיים שמבטיחים כוח עבודה יציב ומקצועי, ערוצי שיווק חדשים ורציפים וגישה זמינה ובטוחה למשקים"

"הבטחת תנאים בסיסיים אלו תדרוש חשיבה מחוץ לקופסה ופעולה מהירה מכל המעורבים. החקלאים קוראים לממשלה להסיר מחסומים: להסיר מגבלות על גיוס עובדים זרים, לספק תמריצים להעסקת והכשרת עובדים ישראלים ועוד. הם גם פונים לממשלה להכריז על נושא אבטחת המזון כבעל עדיפות לאומית, לדאוג לסבסוד תשומות, להפחתת מחיר המים, וליצור ולעודד יוזמות שיווק."

הסקר הדיגיטלי נערך החל מה -26 באוקטובר ועד  5 לנובמבר, 2023 על ידי ד"ר אדם אברמסון ממיגל וחיה רק יהלום, מנהלת מו"פ צפון במיגל. (המו"פ החקלאי הפריפריאלי הגדול בישראל). הסקר הופץ באמצעות התארגנויות חקלאיות, מועצת הצמחים, רשתות חברתיות וערוצים ממשלתיים (שה"ם).

למידע נוסף ניתן ליצור קשר עם ד"ר אדם אברמסון, adama@migal.org.il